ZABAWY SENSORYCZNE DLA NIEMOWLĄT: STYMULACJA ZMYSŁÓW W PIERWSZYCH MIESIĄCACH ŻYCIA
Rozwój człowieka zaczyna się już w łonie matki i w ciągu pierwszych miesięcy życia niemowlęta przyswajają wiele nowych informacji. Zabawy sensoryczne stanowią doskonały sposób na stymulację zmysłów i rozwój dziecka. W tym artykule przedstawimy kilka prostych ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.
ROZWÓJ ZMYSŁÓW
Jeden z najważniejszych aspektów rozwoju niemowląt to stymulacja zmysłów. Niemowlęta przyswajają informacje z otaczającego świata poprzez zmysły: wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Stymulacja zmysłów w pierwszych miesiącach życia wpływa na rozwój mózgu, koordynację ruchową i pozytywnie wpływa na emocjonalny rozwój dziecka.
WZROK
Niemowlęta, które są miesięczne, widzą tylko na odległość około 20 cm. W ciągu pierwszych miesięcy życia wzrok ulega jednak stopniowej poprawie. Zabawy sensoryczne, które pomogą w rozwoju wzroku niemowlęcia obejmują:
– Zawieszenie nad łóżeczkiem kolorowych zabawek, które poruszają się na podmuch powietrza.
– Pokazywanie niemowlęciu kolorowych książeczek z dużymi, kontrastowymi ilustracjami.
– Układanie przed niemowlęciem różnego rodzaju klocków i zabawek w jasnych kolorach.
SŁUCH
Niemowlęta urodzone są ze słyszeniem, jednak słuch ulega stopniowej poprawie w ciągu pierwszych miesięcy życia. Dzieci mogą rozpoznawać różne dźwięki i reagować na nie. Przykłady zabaw sensorycznych, które pomogą w rozwoju słuchu niemowlęcia obejmują:
– Odtwarzanie muzyki dla niemowlęcia i zachęcanie go do reagowania na różne dźwięki.
– Śpiewanie kołysanek i piosenek dla niemowlęcia.
– Gry w chowanego, w trakcie których dziecko ma okazję doświadczyć zmieniących się dźwięków.
DOTYK
Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów niemowląt. Niemowlęta odczuwają dotyk już w łonie matki, dlatego też po narodzinach bardzo ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego odczucia bliskości i ciepła. Przykłady zabaw sensorycznych, które pomogą w rozwoju dotyku niemowlęcia obejmują:
– Pobudzanie zmysłu dotyku poprzez lekkie masowanie ciała dziecka.
– Układanie przed niemowlęciem różnego rodzaju materiałów, takich jak welur, atłas, aksamit czy bawełna.
– Zapewnienie dziecku różnych tekstur: gładkiej, chropowatej czy miękkiej.
WĘCH I SMAK
Niemowlęta przyswajają informacje poprzez smak i węch, co jest związane z odczuwanie pozytywnych emocji. Przykłady zabaw sensorycznych, które pomogą w rozwoju węchu i smaku niemowlęcia obejmują:
– Dostarczanie dziecku różnych zapachów, takich jak zapachy ziół, kwiatów czy aromatycznych herbat.
– Zapewnienie dziecku róznych smaków w postaci puree owocowych czy warzywnych.
– Przenoszenie na palce dziecka różnych smaków, takich jak sok cytrynowy czy miód.
PODSUMOWANIE
Zabawy sensoryczne stanowią doskonały sposób na stymulację zmysłów i rozwój dziecka. Niemowlęta przyswajają wiele nowych informacji poprzez zmysły, dlatego też ważne jest, aby zapewnić im właściwe ćwiczenia i stymulację. Pamiętajmy, że stymulacja zmysłów w pierwszych miesiącach życia wpływa na rozwój mózgu i koordynację ruchową, a także pozytywnie wpływa na emocjonalny rozwój dziecka.
Artykuł powstał we współpracy z slimandmore.pl