Streszczenie Cudzoziemki: Podsumowanie powieści Stefana Żeromskiego

Streszczenie powieści “Cudzoziemka” Stefana Żeromskiego

Historia opowiedziana w powieści “Cudzoziemka” autorstwa Stefana Żeromskiego składa się z dwóch części. Pierwsza opowiada o życiu Elizy Orzeszkowej, a druga o jej pogrzebie.

Życie Elizy Orzeszkowej

Eliza Orzeszkowa to postać fikcyjna, stworzona przez samego autora. Jej historia jest częściowo oparta na życiu Marii Konopnickiej. Eliza to młodsza siostra znakomitej pisarki i poetki, która zmarła w katastrofie kolejowej. Eliza wychowywała się w cieniu siostry, jednak z czasem stała się niezależną i szanowaną pisarką.

W powieści poznajemy młodą Elizę, która mieszka z rodzicami i siostrą w Porycku. Dziewczyna wyrasta w rodzinie o konserwatywnych wartościach, która nie popiera emancypacji kobiet. Wkrótce Eliza zostaje wydana za mąż za Franciszka Orzeszkę, którego jednak nie kocha. Małżeństwo okazuje się nieszczęśliwe, a Eliza jest zmuszona do prowadzenia gospodarstwa po śmierci męża.

Drugą część powieści poświęcono opisowi pogrzebu Elizy Orzeszkowej. Autor przedstawia różne postaci, które przybyły na uroczystość, m.in. pisarzy, polityków, artystów, publicystów oraz zwykłych mieszkańców kraju. W ten sposób podkreśla znaczenie pisarki i jej wkładu w rozwój polskiej kultury.

Podsumowanie

“Cudzoziemka” Stefana Żeromskiego to nie tylko powieść biograficzna, ale także portret społeczno-historyczny kraju. Autor w bardzo sugestywny sposób przedstawia konserwatywny styl życia na Kresach, oraz rozwijającą się kulturę polską. Powieść przypomina o znaczeniu Elizy Orzeszkowej jako jednej z najważniejszych polskich pisarek XIX wieku oraz jej wkładu w rozwój literatury polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *